1936-ban játszódik Lengyelországban. Zygfryd, a jóképű, árva fiatal cirkuszi akrobata, befelé forduló temperamentumával a cirkusztulajdonos, Waldo és felesége védelme alatt áll. Egy gazdag intellektuális remete, a művészetek (és a fiatal művészek) mecénása belebotlik Zygfryd szívszorító tettébe, és barátságát ajánlja fel neki. Kulturális látókörét is megnyitja, és megtanítja az élet tudatos reflektálására. Minden tragédiával végződik, amikor a fiú rájön, hogy a cirkuszi élet már nem elég, és fellépése közben elesik.
Drawicz (Gustaw Holoubek), az egykori tanácsos, embergyűlölő és műértő elfogadja egy cirkuszi csoport meghívását, amely a háza közelében táborozik. Az előadás során váratlanul elbűvöli egy fiatal akrobata, aki úgy néz ki, mint egy efendi. Zygfryd (Tomasz Hudziec) már hármasban van a cirkusz igazgatójával (Jan Nowicki) és feleségével (Maria Pakulnis). Zygfrydot mindenki megkívánja, ezért választhat magának pártfogót. Végül úgy dönt, hogy a Drawicz házában szerzett ismeretek miatt elhagyja a cirkuszt. Az öregember nagylelkűsége akkor szűnik meg, amikor Zygfrydnak egy férfi aktfotóhoz kell pózolnia. Az események tragikus alakulása megerősíti, hogy a fiú csak a vágy tárgya az öregember számára, nem törődik a fiúval. A férfi-fiú vonzalmat "rossz nézésnek" nevezik. A kultúra miatt a heteroszexuális emberek világában, a szabályok és botrányok világában nem teljesedhet ki. Van egy szakadék közöttük. A szerzők ezt egy metaforikus analógiával akarják bemutatni a templomi angyalfreskó és a cirkuszi mutatványban a létra tetején álló akrobata között. Mindketten le fognak zuhanni.
Translated with DeepL.com (free version). Egzisztenciális dráma, amely egy idős, elegáns, gazdag férfi és egy tapasztalatlan, tanulatlan, efemernek tűnő fiú homoszexuális kapcsolatának görög mintájára készült. Jaroslaw Iwaszkiewicz novellájának adaptációja, hasonlóan Andrzej Wajda más nagyszerű adaptációihoz ("A nyírfaerdő", "Wilko szobalányai", "Édes rohanás") vagy Stanislaw Rozewicz "Lynx"-jéhez. A lengyel homoerotikus filmek klasszikusa. Luchino Visconti "Halál Velencében" című filmjének lengyel változataként ismerhető és értékelhető a világban. "A Velence" Canaletto festménye Drawicz irodájában jó célzás. Andrzej Domalik film- és színházi rendező a gdyniai lengyel filmfesztiválon (1986) elnyerte a rendezői debütdíjat.
Translated with DeepL.com (free version)